Johanna Haniková – klavír

Čtvrtek | 16. 4. 2020 | 19:30

Johanna Haniková /*1994 Zlín/, dvojnásobná laureátka Mezinárodní smetanovské klavírní soutěže a držitelka Ceny Bedřicha Smetany, studovala hru na klavír na Janáčkově konzervatoři v Ostravě u prof. Moniky Tugendliebové. Již v rámci svých studií na konzervatoři se prosadila jak v národních soutěžích, tak i na poli mezinárodním – 1. cena Prague Junior Note, 1. cena Pro Bohemia, titul laureáta na mezinárodní klavírní soutěži „Mladý klavír Pražské konzervatoře“.

Johanna Haniková pravidelně rozvíjí sólovou koncertní činnost s předními českými symfonickými orchestry. Jako sólistka spolupracovala s Pražskou komorní filharmonií, Orchestrem Národního divadla, Filharmonií B. Martinů, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Moravskou filharmonií či Plzeňskou filharmonií. Vystupovala na významných hudebních festivalech u nás i v zahranič. V oblasti komorní hudby spolupracuje s houslistou Jakubem Junkem a rovněž se svou sestrou, houslistkou Miriam Magdalenou Hanikovou. Je členkou souboru Mucha trio (spolu s houslistkou Ludmilou Pavlovou a klarinetistkou Annou Paulovou). Významná je taktéž její spolupráce se sólistou ND a Státní opery Praha Ivo Hrachovcem, se kterým v r. 2014 vydala CD se skladbami Leoše Janáčka. V poslední době natočila nedokončenou Romanci e moll L. van Beethovena pro nahrávací společnost NAXOS a vydala své debutové sólové CD se skladbami Beethovena, Rachmaninova, Smetany, Janáčka a Skoumala.

Své klavírní umění pravidelně zdokonaluje na kurzech vedených významnými osobnostmi světového interpretačního umění (Nikolaj Lugansky, Ivan Klánský, Eugen Indjić, Boris Berman, Avedis Kouyoumdjian, Ivo Kahánek, Andrzej Jasiński, Marina Samson Primachenko, Behzod Abduraimov). V současné době studuje hru na klavír v magisterském programu Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze ve třídě prof. Ivana Klánského.

 
Program:
L. van Beethoven : Andante Favori WoO 57
                                     Sonáta Es dur op. 81a
                                         Adagio – Allegro
                                         Andante espressivo
                                         Vivacissimamente
F. Chopin : Ballada f moll op. 47
L. Janáček : Po zarostlém chodníčku – II. řada
                           Andante
                           Allegretto
                           Piu mosso „Paralipomena“
                           Allegro
                           Vivo
 
R. Schumann : Fantasiestücke op.12
                              Des Abends
                              Aufschwung
                              Warum ?
                              Grillen
                              In der Nacht
                              Fabel
                              Traumes Wirren
                              Ende vom Lied
Vstupenky
Johanna Haniková – klavír